Ing. Hana Pávková Málková
Dle výživových doporučení bychom měli ryby konzumovat 2-3x týdně, což znamená cca 400 g za týden.
Konzumace ryb je mimo jiné důležitá z důvodu obsahu nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na náš srdečně-cévní systém. Důvodů, proč ryby pravidelně konzumovat, je však více, jak se můžete dočíst v článku zde.
I přes všechna pozitiva se však ryby v českých jídelníčcích objevují spíše příležitostně. Česká republika je známá svými rybníky a rybníkáři (pro zajímavost - jsme největším vývozcem akvarijních rybek v Evropě), s rybami to tedy v ČR umíme, na našich talířích se ale objevují minimálně. Důvodů, proč jíme tak málo ryb, je hned několik, ne všechny jsou však opodstatněné.
Spotřeba ryb v ČR
V roce 2018 byla spotřeba ryb dle Českého statistického úřadu 5,6 kg na osobu a rok, v předchozích letech byla čísla velmi podobná. V porovnání s evropskými průměry je to méně než poloviční množství, v měřítku světových průměrů jen lehce přesahujeme čtvrtinu průměrné spotřeby.
Zkonzumované množství odpovídá cca 100 g rybího masa týdně, což je zhruba 3-4x méně, než se doporučuje.
Zhruba čtvrtina z uvedeného množství připadá na sladkovodní české ryby, zbytek tvoří ryby dovážené (sladkovodní i mořské). Většinu tvoří ryby mražené, u kterých je spotřeba cca 2,5x vyšší než spotřeba čerstvých ryb.
Ani s rybami se to nemá přehánět
Budeme se opakovat, ale troufám si říci, že neexistuje potravina, u které by neplatilo pravidlo všeho s mírou. Ani u ryb tomu není jinak. Vzhledem k možnému obsahu některých kontaminantů a rizikových látek, ale například i vysokému obsahu vitaminu A u některých druhů, není vhodné to s rybami nějak významně přehánět. Rizika však mohou nastat jen při konzumaci vysokého množství jednoho druhu nebo u citlivých jedinců (jako jsou těhotné a kojící ženy, děti apod.). Nejlepší je opět pestrost a střídání různých druhů - jezte ryby mořské i sladkovodní, tučnější i méně tučné a především kvalitní a čerstvé.
A jak často jíte ryby vy? Spadáte do českého průměru, nebo jste na tom lépe?
Vylaďte si jídelníček v programu Sebekoučink
Program Sebekoučink vám pomůže se sestavením nutričně vyváženého jídelníčku, který vám bude zároveň i chutnat.
Kromě celodenního energetického příjmu za vás program ohlídá i denní příjem vlákniny, makroživin (bílkovin, tuků a sacharidů), příjem rizikových živin (cukru, soli a SAFA) a také to, zda jíte dostatečné množství zeleniny a pijete dostatek tekutin.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny ZDARMA. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Pokud při nabídce jídelního lístku vidím "Losos" nebo "Pstruh", tak zpravidla vyhrají : - )